НАРЕДБА № Iз-1031 ОТ 15 АПРИЛ 2011 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОБЕЗОПАСЯВАНЕ ОТ НЕЖЕЛАТЕЛЕН ДОСТЪП И СРАБОТВАНЕ ПО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ НА ОГНЕСТРЕЛНИ ОРЪЖИЯ ПО ЧЛ. 6, АЛ. 3, Т. 4 И 5 ОТ ЗАКОНА ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ И ДЕЗАКТИВИРАНЕ И МАРКИРАНЕ НА ОГНЕСТРЕЛНИ ОРЪЖИЯ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 47 ОТ 2020 Г., В СИЛА ОТ 23.07.2020 Г.)
В сила от 11.07.2011 г.
Издадена от министъра на вътрешните работи
Обн. ДВ. бр.36 от 10 Май 2011г., изм. и доп. ДВ. бр.47 от 22 Май 2020г., изм. и доп. ДВ. бр.94 от 25 Ноември 2022г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 2020 г., в сила от 23.07.2020 г.) С тази наредба се определят условията и редът за обезопасяване от нежелателен достъп и сработване по предназначение на огнестрелни оръжия по чл. 6, ал. 3, т. 4 и 5 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (ЗОБВВПИ) и дезактивиране и маркиране на огнестрелни оръжия.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2022 г., в сила от 25.11.2022 г.) Обезопасяването от нежелателен достъп и сработване по предназначение включва изпълнението на организационни и технически изисквания, на които трябва да отговарят огнестрелните оръжия за колекциониране, оръжейна сбирка и културни цели.
Раздел III.
Обезопасяване от нежелателен достъп и сработване по предназначение на огнестрелни оръжия за културни цели
Чл. 3. (1) Огнестрелните оръжия за културни цели, използвани за филмови и телевизионни продукции, театрални спектакли и други културни прояви, в случаите, в които ще се използват за стрелба, се обезопасяват от нежелателен достъп и сработване по предназначение, както следва:
1. заварява се обезопасяващо тяло при спазване на следните изисквания:
а) на разстояние дължината на звездообразно затварящ се щатен халосен боеприпас плюс 5 мм от задния срез в цевта през проходни канали вертикално по посока на стрелбата чрез заваряване се монтира стоманено тяло с размери - дължина не по-малко от 2 калибъра с радиус на закръгление 4/18 калибъра, ширина не по-малко от 4/9 калибъра, височина на тялото, равна на диаметъра на цевта в мястото на интервенция, като материалът на тялото следва да бъде с въглеродно съдържание, близко или равно на това от цевта; местата за заварка се подготвят и заваряват с височина на шева не по-малко от 3 мм с въглеродно съдържание на материала за заварка близко на това на цевта;
б) извършва се якостно пресмятане на възела по буква "а" за обезопасяване, като напреженията на срязване се осигуряват с коефициент на сигурност, равен или по-голям от 3; допуска се разстоянието за заваряване на металното тяло (дължината на халосния боеприпас + 5 мм) да се завиши при наличие на изтичане на барутни газове от капсула на халосния боеприпас при превишаване допустимото натоварване за капсула;
в) за автоматични системи, работещи на принципа на отвод на газове през цевта, обезопасяващото тяло се заварява в областта след газовото отверстие по посока на стрелбата, като се допуска допълнително осигуряване в якостно отношение с допълнителен елемент по преценка на проектанта; за самозарядни и автоматични системи със свободен затвор обезопасяващото тяло се допуска да бъде заварено в областта на дулния срез;
2. на разстояние един до два пъти боеприпаса от предния срез в цевта се пробиват шест последователни отвори под ъгъл 45 градуса едностранно по посока на стрелбата (барутните газове да са насочени по посока на стрелбата) с диаметър 2/3 калибъра през разстояние, равно на калибъра; допуска се тези действия да не се изпълняват с оглед системата да сработва автоматично;
3. използване на специален "адаптер" - метално тяло с формата на щатния за оръжието боеприпас, в което има гнездо (патронник) за зареждане на халосен боеприпас, като металното тяло е осигурено от изваждане с щифт, поставен така, че оста му да тангира по образуващата на адаптера, с диаметър не по-малко от 4 мм:
а) при гладкоцевни пушки, на които дебелината на стената на цевта не позволява надеждно заваряване на обезопасяваща преграда, като адаптерът за тях е с гнездо за зареждане на боеприпас за газови и сигнални оръжия с канал за отвеждане на барутните газове с размер 1/2 от външния диаметър на гилзата на зареждания боеприпас (не се допуска изтичане на барутни газове през капсула, при необходимост отвеждащият отвор се увеличава) и е разположен ексцентрично спрямо патронника с дължина не по-голяма от 5 мм;
б) при нарезни оръжия с големи калибри, за които няма разработен щатен халосен боеприпас, се използва "адаптер" за щатен халосен боеприпас със звездообразно затваряне, предназначен за цев с по-малък калибър, като цевите на тези оръжия се обезопасяват по реда на т. 1 и 2.
(2) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2022 г., в сила от 25.11.2022 г.) Огнестрелните оръжия за културни цели, използвани за възстановки на исторически събития, в случаите, в които ще се използват за стрелба, се обезопасяват от нежелателен достъп и сработване по предназначение, както следва:
1. обезопасяването на дългоцевни огнестрелни оръжия се извършва, като в предната част на патронника се монтира чрез набиване конусовидна втулка с дължина 10 мм, която не позволява зареждане с щатен патрон, а само с халосен боеприпас; втулката трябва да осигурява проходимост на барутните газове, като нейният диаметър намалява оригиналния калибър на оръжието с 1/3 в зависимост от техническите възможности;
2. обезопасяването на полуавтоматични и автоматични огнестрелни оръжия се извършва, като в предния край на цевта при дулния срез се навива муфа на вътрешна резба, направена в цевта; муфата има централен отвор, позволяващ сработването на автоматиката; в предната част на патронника се монтира конусовидна втулка с дължина 5 мм, която не позволява зареждане с щатен патрон, а само с халосен боеприпас; втулката трябва да осигурява проходимост на барутните газове, като нейният диаметър намалява оригиналния калибър на оръжието с 1/3 в зависимост от техническите възможности;
3. обезопасяването на оръжия по смисъла на чл. 4, ал. 2, т. 3 от ЗОБВВПИ се извършва чрез монтиране в патронника на сменяем буфер за използване на щатни халосни боеприпаси според техническите възможности за конкретното оръжие.
(3) (Предишна ал. 2, доп. - ДВ, бр. 94 от 2022 г., в сила от 25.11.2022 г.) Обезопасяването по ал. 1 и 2 се извършва от лицата по чл. 13, ал. 1 ЗОБВВПИ в ползваните от тях обекти.
(4) (Предишна ал. 3, доп. - ДВ, бр. 94 от 2022 г., в сила от 25.11.2022 г.) Комисия, състояща се от управителя на лицето по чл. 13, ал. 1 ЗОБВВПИ или определено от него лице, двама представители на това лице по чл. 14, ал. 1, т. 4 или 5 ЗОБВВПИ и собственика на огнестрелното оръжие, изготвя протокол за обезопасяването по ал. 1 и 2 по образец съгласно приложение № 2.
(5) (Предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 94 от 2022 г., в сила от 25.11.2022 г.) Лицата по чл. 14, ал. 1, т. 4 или 5 ЗОБВВПИ, участващи в комисията по ал. 4, изготвят техническа документация (конструктивен проект, якостни оразмерявания и сертификати за материалите, които ще бъдат използвани) за обезопасяването по задание от собственика на огнестрелното оръжие за културни цели.
(6) (Предишна ал. 5, доп. - ДВ, бр. 94 от 2022 г., в сила от 25.11.2022 г.) Огнестрелните оръжия за колекциониране и оръжейна сбирка освен тези, които не са идентифицирани като културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство, могат да се използват за стрелба във филмови и телевизионни продукции, театрални спектакли и други културни прояви, когато са спазени изискванията по ал. 1. В 7-дневен срок след приключване на мероприятието огнестрелните оръжия за колекциониране и оръжейна сбирка се обезопасяват от нежелателен достъп и сработване по предназначение по реда на чл. 2, ал. 1, т. 1 - 3, за което се съставя нов протокол по чл. 2, ал. 2, който се предоставя на органа, издал разрешението за дейности с огнестрелно оръжие по чл. 6, ал. 3, т. 5 ЗОБВВПИ.
|